Zašto bi pasivna kuća bila baš Vaš izbor?
Pet razloga za pasivnu gradnju
- Zato što su pasivne kuće dizajnirane da budu izuzetno energetski efikasne, tako da imaju izrazito malu potrebu za energijom za grejanje ili hlađenje, odnosno niske račune za režije.
- Zato što pasivna kuća predstavlja građevinski standard, koji nudi ne samo uštedu energije, već i visok unutrašnji komfor, kako leti tako i zimi. Veoma dobro su izolovane i zaptivene, te imaju ujednačene temperature u svim prostorijama i smanjenu buku.
- Zato što mehanička ventilacija sa rekuperacijom obezbeđuje dovod svežeg kao i odvod iskorišćenog vazduha, redukuje prašinu i druge nečistoće u vazduhu unutar kuće; i time doprinosi zdravijoj i komfornijoj životnoj i radnoj sredini.
- Zato što je standard pasivne kuće pogodan za sve tipove zgrada (private kuće, javne zgrade, komercijalne komplekse..) i u svim klimatskim zonama. Pošto je standard pasivne kuće standard kvaliteta, ne postoje ograničenja u pogledu metoda gradnje ili materijala, sve dok su ispunjeni ključni zahtevi standarda.
- Zato što su pasivne kuće zgrade koje vode računa o zaštiti životne sredine.

Kako funkcioniše pasivna kuća?
Pet osnovnih principa pasivne gradnje
Standard pasivne kuće je izgrađen na pet principa koji osiguravaju ujednačenost temperature, visok kvalitet unutrašnjeg vazduha, smanjenje buke i minimalnu potrošnju energije:
- Dobro izolovan objekat
- Bez termičkih mostova
- Dobra zaptivenost
- Kvalitetni prozori
- Komforna ventilacija sa rekuperacijom

Superizolacija
Sve neprovidne konstrukcije treba da budu izolovane tako da koficijent prolaza toplote bude manji od 0,15W/(m2K). U praksi se to obezbeđuje slojem termoizolacije od 20-30cm.
Zgrada koja je dobro termički izolovana će manje trošiti energiju za grejanje zimi i za hlađenje leti, biće zaštićena od spoljnih uslova i temperaturnih kolebanja, osim toga, i njen životni vek će biti duži.
Bez termičkih mostova
Prilikom projektovanja i gradnje pasivne kuće neophodno je obezbediti kontinuitet terničkog omotača, kako bi se izbegla pojava termičkih mostova. Termički mostovi negativno utiču na kvalitet i komfor, dovode do pojave kondenzacije, plesni, buđi, i skraćuju životni vek objekta.
Kvalitetni prozori
Veoma važan deo sistema pasivne kuće jesu prozori i vrata. Njihova veličina, položaj, konstrukcija, način ugradnje imaju veoma bitan uticaj na celu zgradu– na njene estetske, funkcionalne i energetske osobine.
Prozori pasivne kuće imaju trostruko niskoemisiono zastakljenje sa ispunom od argona, i s ukupnim koeficijentom prolaza toplote U= 0,8 W/m2K.
Ugradnja prozora i vrata mora biti kvalitetna -RAL montaža.
Dobra zaptivenost
Dobra zaptivenost objekta znači da nema “curenja” vazduha kroz otvore i šupljine u konstrukciji, koja mogu dovesti do kondenzacije i strukturnih oštećenja objekta. Vazdušno nepropusni sloj treba definisati u projektu i kvalitetno realizovati.
U dobro zaptivenom objektu nema nekontrolisanog protoka vazduha, koji izaziva pojavu kondenzacije, buđi i nema toplotnih gubitaka. Sa dobrom zaptivenošću postiže se bolja zvučna izolacija, veći komfor i ušteda energije.
Za kontrolu zaptivenosti služi test propustljivosti vazduha- Blower Door test, koji se može brzo realizovati. Sa Blower Door testom u roku od 1-2 sata možete proveriti kvalitet vašeg objekta. Rezultati testa nepropusnosti:
- pasivna kuća: n50 = max. 0,6h-1 ( izmena 60% vazduha u prostoriji za sat vremena),
- prosečna zgrada u Republici Srbiji: n50 =1-3h-1 (izmena 100-300% vazduha u prostoriji za sat vremena).

Komforna ventilacija
U pasivnoj kući sistem ventilacije obezbeđuje visok komfor putem stalnog dovoda svežeg vazduha i kontrolu temperature, vlažnosti i koncentarcije CO2(CO2<1000 ppm). Dovedeni sveži vazduh se filtrira, tako da su eliminisani prašina, polen, vlažnost i mirise koji se mogu javiti u spoljašnjem vazduhu.
U zimskom period nije potrebno otvaranje prozora radi ventilacije. Prirodna ventilacija prozorima je dozvoljena, ali treba imati na umu da su u tom slučaju toplotni gubici veći.
Nijedna kuća se ne može približiti standardu pasivne kuće bez jedinice za rekuperaciju!
Projektovanje pasivne kuće
Odgovorno projektovanje i kvalitetno izvođenje
Kod izgradnje pasivne kuće jako je bitna faza projektovanja, gde je potrebno poznavati osnovne principe gradnje pasivne kuće i znati ih adekvatno primeniti s obzirom na lokaciju kuće koja se planira graditi.
Izvođenje radova, možemo reći, je bitnije od projektovanja, jer se radovi moraju izvoditi kvalitetnije od radova standardne gradnje – mora se potrošiti vreme na detalje.

Gradnja prema pasivnom standard je univerzalni princip i može se dostići primenom svih tipova konstrukcija: masivna, drvena, konstrukcija sa prefabrikovanim elementima, čelična, kao i konstrukcije koje imaju mešovite elemente.
Iako pasivna kuća kao stambeni objekat zauzima značajan udeo u novogradnji širom sveta, veliki je i broj nestambenih objekata realizovanih po standardu pasivne kuće – administrativni objekti, škole, muzeji, hoteli, supermarketi , fabrike, pa čak i zatvor, kao i mnogi drugi objekti.
Takođe, koncept pasivne kuće se ne ograničava samo na novogradnju, već se može realizovati i kod sanacije starih objekata. Najveći potencijal pasivne gradnje je u sanaciji postojećih zgrada.
Projektovanje prema principima pasivne gradnje i kvalitetno izvođenje detalja su najbitniji za realizaciju zgrade prema pasivnom standardu. Ukoliko želimo da od nekog objekta napravimo pasivnu kuću moramo ispuniti odgovarajuće zahteve i uskladiti međusobni uticaj svih komponenti.
Standard pasivne kuće može da se dostigne samo kombinacijom znanja, tehnologije, dizajna i materijala.
Izgradnja pasivne kuće - Investicija koja se isplati!
Primeri prakse pokazuju da troškovi izgradnje pasivne kuće ne moraju biti veći od troškova izgradnje konvencionalne kuće prema važećim standardima. Inicijalna investicija u pasivnu kuću je skuplja oko 15% od investicije u konvencionalnu kuću, ali ako uzmemo u obzir i režijske troškove pasivna kuća je jeftinija. Pasivne kuće za grejanje troše najviše 15 kWh/m2 godišnje, a kada poredimo to sa prosečnom potrošnjom u stambenim objektima u Srbiji koja je procenjena na oko 150 kWh/m2 godišnje, to predstavlja uštedu od preko 90%. Već u 8 godini cene investicije se izjednačavaju, a posle toga sve vreme živimo u komfornoj pasivnoj kući i štedimo.
